Cze 18 2016

„Z dziękczynieniem za łaskę chrztu i chrześcijańską Ojczyznę”

AK Jasna Góra 2016„Z dziękczynieniem za łaskę chrztu i chrześcijańską Ojczyznę” – to hasło tegorocznej 21. Pielgrzymki Akcji Katolickiej. Na modlitwę w sobotę, 18 czerwca przybył Zarząd Krajowy Instytutu Akcji Katolickiej z prezes Urszulą Furtak na czele, księża asystenci i przedstawiciele AK z całej Polski – w sumie ok. 5 tys. osób.

Pielgrzymi z Poraża wraz z przedstawicielami Akcji Katolickiej z parafii Sanok Fara i Łukowe swoją wyprawę do Pani Jasnogórskiej rozpoczęli w piątek o godz. 23-ciej, by już o wschodzie Słońca oczekiwać w Kaplicy Matki Bożej na odsłonięcie Cudownego Obrazu. Oczekiwanie wypełniał śpiew Godzinek ku czci NMP. Atmosfera oczekiwania i przejmujący, wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju dźwięk hejnału podczas odsłonięcia obrazu spowodowały, że wiele osób ocierało łzy wzruszenia.

Po Mszy św. w kaplicy pielgrzymi przeszli na wały, by tam uczestniczyć w Drodze Krzyżowej, którą przygotowali członkowie Akcji Katolickiej. Z murów klasztoru Ojców Paulinów można było oglądać setki osób kroczących w  manifestacji wiary Alejami Najświętszej Marii Panny, by wziąć udział w głównej uroczystości na szczycie jasnogórskim pod przewodnictwem i z homilią Bpa Marka Solarczyka, Krajowego Asystenta Akcji  Katolickiej.

W drodze powrotnej tradycyjnie już zatrzymaliśmy się w krakowskich Łagiewnikach by zawierzyć się Bożemu Miłosierdziu.

K.G.